Site Rengi

Elmas Tozu

25.04.2020
1.931

Gerçek elmaslar yerine özellikle endüstride yapay elmas yadadiğer bir deyişle sentetik elmas tozu kullanılmaktadır. Normalde doğal elmaslar jeolojik süreçler sonucu oluşur. Bu süreci simüle ederek cihazlar geliştirilmiş ve sentetik elmaslar ve sonrasında sentetik elmas tozu üretilmiştir. Üretim yöntemine göre HPHT elmas ve CVD elmas olarak ikiye ayrılır. Sanayinin bir çok alanında kullanılan sanayi elmasları, özellikle aşındırıcı etkisi istenidiği zaman tercih edilirler. Elmas tozu, elmas tozu fiyatları ve üretimi hakkında bilgi için makale hazırlanmıştır.

Sentetik elmaslar kuyumculukta da kullanılmasına rağmen endüstriyel kullanımı çoktur. Kesici takım üretiminde, özellikle beton, granit, mermer, doğal taş ve yapay taşların delinmesi ve kesilmesinde kullanılır. Yüksek sertliği ile bu malzemlerin işlenmesini mümkün kılar.

Endüstriyel Sentetik Elmas Tozu
Endüstriyel Elmas Tozu

Sentetik Elmas Tozu Nasıl Üretilir?

Elmas, karbon elementinin doğada bulunan iki formundan birisidir. Özelliği atomlar birbirine çok kuvvetli bağlarla bağlıdır. Karbonun diğer şekli ise grafitdir. Grafitte kuvvetli bağ olmadığı için daha yumuşak ve zayıftır. Elmaslar çok sertitir. Daha çok kuyumculuk ve sanayide kullanılmaktadır.

Bir önceki paragrafta özellile doğal oluşum sürecini simüle eden, hızlandıran cihazlar geliştirilidği ve bu yöntemle sanayi elmaslarının üretildiğini söylemiştik. Burada iki yöntem vardır. Birinci yöntem Yüksek Basınç – Yüksek Isı yöntemi. Aslında doğada elmaslar üretilirken uzun süreli yüksek basınç ve yüksek ısıya maruz kaldıkları için bu formu oluşturmaktadırlar. Bunun için geliştirilen özel cihazlar ile yüksek basınç ve yüksek sıcaklık altında karbonu bırakarak elmas üretimi gerçekleştirilmektedir. Yine bir başka yöntem, kimsayal buhar biriktirme yöntemi ile sanayi elması üretimidir. Elmas tozu üretimi için alternatif yöntemler bulunmaktadır. Burda, üstüne karbon plazma yerleştirilmiş temel bir alt tabaka kullanılarak karbon atomları biriktirilir ve bir elmas oluşturur.

Endüstriyel Elmas Üretimi
Endüstriyel Sentetik Elmas Üretimi

Sentetik Elmas Kesici Takımlar

Sentetik elmasların çoğu sanayide kullanılmaktadır. Özellikle kesici takım sektöründe. Doğal taş, granit, mermer, yapay taş ve asfalt gibi malzemelerin kesilmesinde ve delinmesinde kullanılan kesici uçlar sentetik elmas esaslıdır. Karot ucu üzerine çok sayıda elmas soket dizilir ve kaynatılarak beton delmek üzere kullanılır.

Sentetik elmas kesici takımlar üretim metotları açısından toz metalürjisi yöntemleri kullanılır. Toz metalürjisi yöntemleri atmosfer kontrollü basınçsız sinterleme, vakum kontrollü sinterleme, sıcak pres, izostatik sıcak pres ve doğrudan sinterleme yöntemleri ile sinterterlenebilmektedir. Bu yöntemlerin biribirne göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Hardeks marka kesici uçlar, daha çok atmosfer kontrollü sinterleme tekniği ile üretilmektedir.

Sentetik elmas kesici uçlar temelde bağlayıcı görevi gören matris malzeme ile üretilir. Yani elmas tozları matris tarafından tutulur ve form oluşturarak kesici takım şeklini alır. Burada bronz, bakır, demir, bağlayıcı ve yağlayıcı ile birlikte sentetik elmas tozu karıştırılarak hammadde hazırlanır. Presleme ve sinterleme sonrası kesici takım oluşum gerçekleştirilmiş olur . Hardeks marka kesici uçlar dünyanın en kaliteli ve kapsamlı sentetik elmas esaslı kesici uçlardır.

Sentetik Elmas Tozu Fiyatları

Elmas tozu fiyatları ürünlerin kalitesine ve ölçüsüne göre değişmektedir. Ölçüler birim uzunluk başına belirli aralıkları bulunan elek sistemi ile belirlenmektedir. Bu değere ‘mesh’ denilmektedir. Örneği 20/30 mesh, 30/40 mesh, ile başlayıp 325/400 mesh değerine kadar gitmektedir. Mesh sayısı büyüdükçe elmas tozu ölçüsü küçülmektedir. Elek analizi yöntemi ile ürünlerin mesh ölçüsü belirlenmektedir.

Elmas tozları daha çok ‘karat’ ölçüsüyle satılmaktadır. 1 karat 0.2 gr değerine karşılık gelmektedir. Yani 100 karat toz alırsanız ağırlığı 200 gr olacaktır. Sentetik elmas tozu fiyatları için bize ulaşın.

Doğal Taş ve Beton İçin Elmas Kesici Uçlar

Marsis İnovasyon tarafından yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu yeni bağlayıcı sistemli sentetik elmas esaslı kesici takım üretilmiş ve satışa sunulmuştur. Beton, doğal taş, granit, mermer, yapay taş ve özel işlemler için kullanılan bu kesici uçlar, yüksek kesme hızı ve takım ömrünün yanında ayrıca güçlü kaynaklanma özelliğine de sahiptir. Kesici uçları satın almak için bize ulaşın.

Ziyaretçi Yorumları (11)
 1. Hakkı Teyran dedi ki:

  Elmas üretimi ve sentetik elmaslar hakkında, ayrıca grafit hakkında güzel makale, tebrik ederim. Yazım dili de çok güzel. Çok faydalandım

 2. Yusuf Özdemir dedi ki:

  Konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan biri için oldukça aydınlatıcı bir makale olmuş.İşinizi profesyonelce yaptığınız belli!

 3. Ümit Albayrak dedi ki:

  Güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Emeğinize sağlık.

 4. Barış BAKIRCIOĞLU dedi ki:

  Hem bilimsel hem de okuyan herkesin rahatlıkla anlayabileceği çok kıymetli bir çalışma olmuş. Elinize sağlık…

 5. Özgür TAŞÇI dedi ki:

  Konuyla hiç ilgisi olmayan birinin bile pürüzsüz şekilde anlamasını sağlayacak net ve güzel bilgi verilmiş. Elleriniz dert görmesin.