Site Rengi

Beton Taşlama Nasıl Yapılır?

27.06.2020
550

Beton taşlama işlemine geçmeden önce beton kelimesi üzerinde durmak isterim. Beton uzun yıllardır yapı sektörünün önemli malzemelerinden birisidir. Beton, çimento, ince agrega (kum) ve su ile karıştırılmış kaba agregalardan oluşan ve zamanla sertleşen bir yapı malzemesidir. Portland çimentosu, beton üretimi için yaygın olarak kullanılan çimento türüdür. Beton teknolojisi, betonun özellikleri ve pratik uygulamaları ile ilgilenir. Bir bina yapımında, beton temellerin, kolonların, kirişlerin, levhaların ve diğer yük taşıyıcı elemanların yapımında kullanılır. Çimento dışında kireç betonu için kireç ve yol yapımında kullanılan asfalt betonu için bitüm gibi farklı bağlayıcı malzeme türleri kullanılmaktadır. Beton hakkında detaylı bilgi için “Beton Nedir?” makalemi okuyabilirsiniz. Yapıların vazgeçilmez malzemesi olan beton nasıl taşlanır. Yada nasıl silinir. Bu konuda geliştirilmiş özel makineler bulunmakta ve bu sektör ülkemizde de hızla artmaktadır. Bu makale çalışmasında beton taşlama, beton taşlama taşı, elması, makinası, ucu, diski, fiyatları ve en önemlisi beton taşlama nasıl yapılır sorusu üzerinde duracağız. Beton taşlama elmasları satın almak için bize ulaşın.

beton taslama nasil yapilir
Beton Taşlama Nasıl Yapılır?

Öğütücüler, hafif tekstüre işleminden yüzeyin gözeneklerini açmaya kadar boya ve ince kaplamaların çıkarılmasına kadar çok sayıda işi gerçekleştirmek için yatay olarak dönen diskleri kullanır. Çok yönlülüğünün anahtarı, farklı uygulamalara uyacak şekilde çeşitli tiplerde ve taşlarda bulunan taşlama ekleridir. Öğütücüler, malzemeyi çıkarmak için darbe yerine döner hareket kullandığından, kullanılan ataşman tipine bağlı olarak malzemenin çıkarılma derinliği yaklaşık 1/8 inç ile sınırlıdır. Genellikle skar veya kumlamadan daha pürüzsüz bir profil bırakırlar ve sert, yoğun beton üzerinde çalışırken yüzeyi aşındırmak yerine parlayabilirler.

Zemin ve döşeme yüzeyleri için, küçük veya kısıtlı alanlarda çalışmak için tek diskli ünitelerden büyük levhaların yüksek üretimde taşlanması için çift, üçlü veya hatta dört diskli makinelere kadar çeşitli ölçülerde yer alan taşlama makineleri bulabilirsiniz. Tek diskli bir öğütücü 10 ila 12 inç çalışma genişliğine sahipken, çift diskli ünite bir geçişte 20 veya daha fazla inç kaplar. Disk dönme hızları yaklaşık 250 ila 3.000 rpm’nin üzerinde. Çok diskli ünitelerde, diskler genellikle dengeli tork sağlamak için ters yönde döner, böylece taşlama makinesi bir yandan diğer yana çekilmez. Daha eşit taşlama için, bazı makineler ayrıca zeminin konturunu takip edecek yüzer kafalar ve taşlama disklerini düz tutmak için ayarlanabilir arka tekerleklerle donatılmıştır. Birçok üretici elektrik, benzin ve propan dahil olmak üzere çeşitli güç seçenekleri sunar. Çoğu makine, tozsuz kuru taşlama için vakum portları ile donatılmıştır. Bazı modellerde su buharı sistemleri de bulunur, böylece ıslak veya kuru kesme ekleriyle kullanılabilirler. Beton taşlama nasıl yapılır? ve ürünleri için bize ulaşın.

Beton Taşlama Nasıl Yapılır?

Beton Öğütücüler çeşitli uygulamalara ve kullanım durumlarına sahiptir. İnatçı fayans yapıştırıcısını veya vinil yapıştırıcıyı çıkarmak için kullanılabilirler. Beton bir plakadaki pürüzlü yüzeyleri düzeltmek için kullanılabilir, hatta şu anda gerçekten benzersiz bir cilalı beton görünümü için agregayı ortaya çıkarmak için beton bir plakayı öğütmek için kullanılabilir.

Adım 1: Taşlamayı Tanıma

Bunlar çok güçlü makinelerdir ve doğru kullanılmazsa çok tehlikeli olabilir. Kullanım kılavuzunu dikkatlice okuduğunuzdan ve makinenin tüm özelliklerini ve parçalarını anladığınızdan emin olun.

Çoğu durumda, üretici, mümkün olan en iyi sonuçları almanızı sağlamak için makineyi doğru bir şekilde nasıl kullanacağınız konusunda ücretsiz bir kurs bile sunabilir.

Adım 2: Taşlamayı Hazırlayın

Herhangi bir büyük beton taşlama işine başlarken, makinede tam bir kontrol yapmak her zaman iyi bir uygulamadır. Tüm kabloların hasar görmediğinden ve aspiratör havalandırma deliklerinin temiz olduğundan emin olun.

beton silim elmaslari
beton silim elmaslari

Adım 3: Doğru Elmas Tipi Kullanın

Herhangi bir beton zemin taşlama makinesinin en entegre parçalarından biri elmas pabuçtur. Bunlar, öğütücüye tutturulmuş elmas kaplı metal ayakkabılardır. Bu ayakkabılar betonla temas eden ve yavaş yavaş öğüten şeydir.

Elmas taşlayıcı çeşitleri:

Zemin Cila Taşlayıcılar
Genel Amaçlı Taşlayıcılar
Karbür Taşlayıcılar

Zemin Cila Taşları

Zemin cilalama taşları genellikle yüksek tane oranına sahiptir ve ıslak veya kuru olarak kullanılabilir. Bu, taşlama işlemi sırasında daha pürüzsüz bir son vermek için beton yüzeyini bir hortumla ıslatabileceğiniz anlamına gelir. Bu ayakkabılar genellikle size bir otelin veya bankanın lobisinin pürüzsüz cilalı görünümünü vermek için kullanılır. Bu işlem genellikle birden fazla geçiş alır ve ayakkabıyı değiştirerek, hiper zemini cilalı bir sonuç veren bulucu tane oranları verir. Beton taşlama nasıl yapılır ve ne tür cihazlar kullanılır merak edenler için makaleyi okuyabilirsiniz.

Genel Amaçlı Taşlar

Bu genel amaçlı elmas taşlar, sert epoksi, vinil yapıştırıcı ve agresif beton çıkarmayı kaldıracak kadar güçlü olduklarından çok yönlüdür. # 30/1 tane oranına sahip olma eğilimindedirler ve çok yönlülüğü nedeniyle genellikle piyasada en çok kullanılan elmas taşlayıcılardır.

Karbür Taşlayıcılar

Bu elmas taşlayıcılar çok sert karbür ile kaplanmıştır, bu da onları genel amaçlı ayakkabıların hareket etmeyeceği sert epoksi veya tutkalla karşılaştığınız zor işler için ideal hale getirir. Bu şovlar hemen hemen her şeye rağmen doğuya gidecek ve en zorlu yapıştırıcı kaldırma işlerinin kısa çalışmasını sağlayacaktır.

4.ADIM -Her Zaman Yeni Taşlayıcı Takın

Büyük bir taşlama projesine her başladığınızda yeni elmas ayakkabılar takmak her zaman en iyi uygulamadır. Son projedeki ayakkabıları kullanırsanız, onları yarıya kadar yakma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. O zaman bir zemin taşlama yoluyla yeni ayakkabılar yarıya monte ettiğinizde çok farklı sonuçlar elde edersiniz

ADIM 5 – Toz Çıkartma

Taşlama işlemi sırasında büyük zemin taşlama makineleri büyük miktarda toz oluşturma eğilimindedir. Bir projenin diğer alanlarını kirletmek istemiyorsanız, Zip-Wall’ları kurmak iyi bir fikirdir ve tozu kontrol etmek için doğrudan Öğütücüye bağlı büyük Toz emiciler vardır. 1000m2’lik bir projede, ne kadar öğütmek istediğinize bağlı olarak 1.000 kg’dan fazla toz çıkarılabilir.

Beton Taşlama Taşı

Beton taşlama işleminde beton taşlama taşı kullanılmaktadır. Burada taş ifadesi aslında elmas kesici takımı ifade etmektedir. Elmas soket olarakta kullanılan bu kavram, elmaz tozlarından metal matrisli bir kesici uç üretimi demektir. Elmas tozu konusunda bilgi edinmek için ‘Elmas Tozu‘ makalemizi okuyabilirsiniz. HARDEKS olarak beton taşlama taşı üretimi ve satışı yapmaktayız. Ürünlerimiz için bize ulaşın.

Beton Taşlama Ucu

Beton taşlama ucu, yani üzerinde farklı miktarlarda ve ölçülede soket kaynatılmış metal parçayı ifade etmektedir. Her firma kendine özgü beton taşlama ucu imalatı yapmış ve bu şekilde kullanmaktadır. Hardeks olarak beton taşlama ucu imalatı ve satışı yapmaktayız. Makinenize özgü kesici uçların tasarımı, üretimi ve Ar-Ge çalışmalarını yapmaktayız. Detaylı bilgi için bize ulaşın.

Beton Taşlama Elması

Elmas dünyadaki en sert malzemelerden birisidir. Elmas doğada uzun süre karbonun yüksek sıcaklık ve basınç altında kalması ile oluşmuş bir yapıdır. Bu yapı doğaya uygun olarak geliştirilen özel cihazlarda üretilerek sentetik elmas bulunmuş ve kesme işleminde kullanılmaktadır. Beton taşlama elması denilen, yani asıl taşlama işini yapan malzemedir. Elmasın üretimi ve satışı firmamız tarafından yapılmaktadır.

Beton Taşlama Diski

Beton silim makinelerinde üzerinde çok sayıda elmas kaynatılmış kısma beton taşlama diski denilmektedir. Bu disk üzerinde çok sayıda elmas barındırır ve elektrik motorundan gelen hareketin elmaslara aktarımını sağlar. Yani dairesel olarak dönmesi gereken elması döndürür ve taşlama işleminin gerçekleştirilmesini sağlar. Beton taşlama diski üretimi ve satın almak için bize ulaşın.

Beton Taşlama Taşı Satın Alın

Bu makale çalışmasında ‘Beton Taşlama Nasıl Yapılır?’ sorusuna cevap verilmeye çalışılmıştır. Beton taşlama taşı yani beton silim elması olarak ifade edilen ürünler taşlama işleminde kullanılan ürünlerdir. Sentetik elmas esaslı olan bu ürünleri Marsis İnovasyon tarafından yapılan Ar-Ge çalışmaları ile üretilmiş ve satışa sunulmuştur. Ürünleri satın almak, bilgi almak ve sipariş vermek için bize ulaşın ,.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.