Site Rengi

Beton Nedir?

25.04.2020
1.871

İnsanoğlu yeryüzünde mevcut malzemeleri kullanarak sürekli yapı yapmıştır. Kimi zaman doğal kayaları oyarak, kimi zaman ahşap, kimi zaman dokuma ürünlerle sürekli yapılar yapmış ve kendine yaşam alanı oluşturmuştur. Yapı malzemelerinden en önemlisi ise betondur. Beton Mısır Piramitlerinden, Çin Seddine kadar bir çok tarihi yapıda betonun izine rastlayabilirsiniz. Betonun temel maddesi olan çimento da aynı şeklide tarihi çok eski ve güçlü bir malzemedir. Gün geçtikçe beton konusunda akademik çalışmalar yapılmakta ve farklı kalitelerde beton ortaya çıkmaktadır. Bu makale çalışmasında beton nedir, beton özellikleri, beton nasıl yapılır, beton üretimi, beton fiyatları, hazır beton ve gaz beton kavramları sizler için incelenecektir. Ayrıca beton kesme ve delme için geliştirilen HARDEKS marka kesici uçlar tanıtılacaktır.

Beton Nedir
Beton Nedir

Beton Özellikleri Nelerdir?

Beton nedir, yine üzerinde durmamız gerken özellikleri nelerdir? Beton akışkan halden katı hale geçerek dayanım elde eder. Betonun çok özelliği bulunmaktadır. Beton özellikleri dayanım, büzülme, sünme, su emme ve geçirimlik özellikleri, dananıklılık-durabilite’dir. Betonun dayanımı derken basınç dayanımı, çekme ve eğilme dayanımı, kayma dayanımı olarak adlandırılır. Yani mukavemet özelliklerini ifade eder. Peki betonun dayanımı ne etkiler? Bunlar su / çimento oranı, karma suyun kalitesi, çimento özellikleri, agreganın özellikleri, betona uygulanan üretim, taşıma ve sıkıştırma işlemleri, kür koşulları ve betonun yaşıdır.

Beton Çeşitleri ve Beton Nedir? Sorusu

Dünyanın en çok kullanılan inşaat malzemesi olan betonun çeşitleri nelerdir ve kalite değerleri nelerdir? Merak mı ediyorsunuz işte cevaplar. Beton dört ana gruplar incelenir. Bunlar; 1. Birim ağırlığa göre, 2. basınç dayanımına göre, 3. üretildikleri yere göre, 4. uygulandıkları yere göre.

Beton birim ağırlığına göre hafif beton, normal beton ve ağır beton olmak üzere üç başlığa ayrılır. Müşteriler hangi beton türünü kullanmak istiyorlarsa seçebilirler. İsminden de anlaşıldığı üzere ağırlığı derken yoğunluğuna göre sınıflamadır. Tamamıyla istenen özelliklere göre bu türler seçilebilir

Beton nedir? sorusunun cevabını aradığımız bu makalede, ayrıca çeşitlerini de incelemek istedik. Basınç dayanımına göre betonlar ise normal dayanımlı, yüksek dayanımlı betonlar olarak sınıflandırılır. Normal dayanımlı beton C50’ye kadar, C50 üstü yüksek dayanımlı olarak isimlendirilir.

Yine kuru kaşımlı ve yaş karışımlı beton çeşitleri bulunmaktadır. Örneğin kıvamlarına göre kuru, plastik, akıcı, çok akıcı ve yayılan beton sınıfları vardır. Agrega tane boyutlarına göre 12, 22, 32, 64 olarak sınıflandırılır.

Betonların özellikle deprem yüklerine karşı dayanması için özellikler açısından, yani basınç dayanımları açısından sınıflandırılmasında C14’den başlayıp C100’e kadar gitmektedir. Basınç dayanımları ise 16 MPa’den başlayıp 115 MPa’a kadar gitmektedir. Analitik ve nümerik hesaplama yöntemleriyle betonlar analiz edilebilir.

Peki beton dayanım testi nasıl yapılır? Beton basınç testi, özel olarak imal edilmiş basma testi cihazında gerçekleştirilir. Bunun için yapı üzerinden karot ucu kullanılarak beton numunesi alınması gerekir. Beton delinerek alırak bu numune belirli standartlara göre teste tabi tutulur ve kalitesi tespit edilir.

beton basınç dayanım testi
Beton Basınç Testi

Beton Nedir ve Beton Üretimi Kullanılan Cihazlar

Artık yüksek teknoloji beton üretim tesisleri bulunmaktadır. Bu tesisler bilgisayar kontrollü olarak çalışmaktadır. Peki beton nasıl üretilir? Bunu hiç düşündünüz mü? En çok kullanılan, evlerimizin çoğunu oluşturan beton malzemesidir. Betonlar hazır beton santrallerinde üretilmektedir. Kompozit bir malzeme olan beton, önce çimento, agrega, su ve katkının doğru seçilmiş olduğundan emin olmanız gerekmektedir. ilgili oranlarda karıştırılarak cihazlardan geçirilerek kullandığımız beton elde edilmiş olur.

Beton Nasıl Üretilir
Beton Nasıl Üretilir

Beton kalıplanmadan önce içerisinde demir donatısı yerleştirilir. Farklı şekillerde ve ölçülerde demirler (yapı çeliği) kalıp üzerine yerleştirilir ve sonrasında hazır beton üzerine dökülür. Kürlenm dediğimiz sertleşme dönemi sonrası artık beton kullanılabilir ve üzerine diğer bölemelerin yapımına devam edebilir. Beton üretimi çok disiplinli bir olaydır ve bir çok alanı içinde barındırır. Özellikle gelişen katkı maddeleri ile artık kısa sürede betonlar donmakta ve inşaat süreci devam etmektedir. Beton nedir sorusunun cevabını bulduğu bu makaleye demir donatılı betonla devam edelim.

Demir Donatılı Beton
Demir Donatılı Beton

Beton Delme ve Kesme İşlemi İçin HARDEKS

Yüksek dayanıma sahip beton malzemesi nasıl işlenir? Nasıl kesilir ve delinir. Çünkü bir çok proje zamanla değişmekte, yapılan yapıların üzerine yeni şeyler ekleme ihtiyacı, değişiklikler ve istekler sonucu betonların kesilmesi ve delinmesi gerekebilir. AR-GE projesi ile geliştirilen HARDEKS marka kesici takımları ile beton kesmek ve delmek çok kolay. Karot uçları ve beton testeresi ile bu işlemler mümkün. Hizmet almak için bize ulaşın.

Ziyaretçi Yorumları (9)
  1. Selim Yanmaz dedi ki:

    beton hakkında güzel bilgiler veriyor. Ayrıca beton nasıl kesilir konusunda detaylı açıklama var. teşekkür ederiz.

  2. Ümit Albayrak dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş. Anlaşılır bir şekilde yazılmış. Teşekkürler!

  3. Arif KILIÇ dedi ki:

    Ödev hazırlıyordum, tam da ihtiyaç duyduğum bilgiler. Çok açıklayıcı olmuş. Elinize sağlık.